Display gyártás és tervezés
A displayek kiválóan használhatók különböző termékek népszerűsítésére, különleges akciók és egyedi ajánlatok stílusos, profilhoz illő vizuális megjelenítésére. Egy display látványos lehet, mint egyedi üzletberendezés, de kiállítási standokon, konferenciák kiegészítő dekorációs elemeként is megállja a helyét.
Mik a jó display jellemzői?
Alkalmazhatóak új termékek bevezetésénél termékkínálóként, vagy akár kulturális rendezvények, üzleti események reklámozására és egyéb speciális marketingcélokra egyaránt.
Ajánlatkérés
"*" a kötelező mezőket jelöli
Növelheti a display hatékonyságát:
- A variálhatóság (pl. elhelyezés tekintetében),
- A minőségi nyomtatás (élethű, élénk színek, optimális színmélység),
- A személyre szabott grafika és dizájn,
- Az egyedi kivitel és gyártási paraméterek.
Hullámkarton standard displayek
Fa, rétegelt lemez displayek
Standard display típusok
Egyedi display típusok
Fém display
Fa display
Mire van szüksége a nyomdánknak a leadott display rendelésének elkészítéséhez?
Displayének terv szerinti, pontos elkészítéséhez a nyomdakészre előkészített képi anyagokat a megrendelt eszköz(ök) szerinti méretben, elosztásban, minimum 300 Dpi felbontásban, CMYK színrendszerű, kompozit PDF fájlként kérjük, hogy juttassa el hozzánk.
Display gyártási kisokos
Mi az a hullámkarton, vagy szakmailag helyesen hullámpapírlemez, röviden HPL?
Ha látott már papírból készült, polcos termék kihelyezést, azaz displayt bármely boltban, vagy műszaki termék csomagolást, szállítódobozt, akkor minden bizonnyal ismeri a hullámkartont. Szinte lehetetlen a mindennapi életet élni anélkül, hogy folyamatosan találkozzon a hullámpapírlemezből készült termékekkel.
Ismeri azonban azokat az elemeket, amelyek meghatározzák hogy mennyire erős – vagy éppen mennyire drága – a hullámkarton? Miből gyártják? És hogy ezek miként befolyásolják a csomagolás ár-érték arányát, működőképességét?
Hullámkarton (hullámpapírlemez – HPL) kisokosunkban igyekszünk mindent elmagyarázni, a hullámkarton minőségétől a karton típusokon át a felhasználás lehetséges módjáig. Tudjon meg mindent a hullámkarton kulcsfontosságú összetevőiről, és arról, hogy ezek hogyan befolyásolják például a költségeket és a teherbírást. A hullámtól a grammsúlyig, a bevonattól a falak számáig igyekszünk mindent elmagyarázni.
Az anyag összetétele
Hogyan alakul ki a hullámos anyag?
Mielőtt a részletesebb technikai részletekbe kezdenénk, érdemes kiemelni a hullámkarton kialakításának módját.
Egy hullámpapírlemez általában három rétegből készül. Egy közepén hullámos vagy „hullámosított” anyagból készül: 2 külső papírrétegből (külső és belső bélés), melyek között van egy hullámosított papírréteg. A hullámosított papír mindkét oldalát a gyártás során a lapos papírbélésre ragasztják. A ragasztó rögzíti a hullámokat, merevséget és stabilitást kölcsönöz a kartonnak.
Papírtípusok
A karton gyártásához használt anyag
Az egyik legfontosabb tényező, amely meghatározza a hullámkarton tulajdonságait, a felhasznált papír típusa.
A kartonok széles körű elterjedése ellenére két fő papírtípus létezik, amelyeket általában a bélésekhez használnak. Ezek Kraft és Testliner néven ismertek. Elérhető még a kizárólag újrahasznosított papírból készült Schrenz is.
Kraft papír
A Kraft papírt puhafából készítik. A „szűz” szálak miatt ez a legerősebb papír, és ez a legkönnyebben nyomtatható is. Ezen tulajdonságainak köszönhetően a hullámkarton dobozok és csomagolások előállításához leggyakrabban használt külső alapanyag.
Testliner
A testliner valójában kétrétegű (vagy duplex) papír. Mivel újrahasznosított, a Testliner nem olyan erős, mint a Kraft, és nyomtatni is nehezebb rá, ezért általában a belső oldalon használják. Ára jóval kedvezőbb mint a Kraft papírnak.
Valamennyi béléstípus két különálló rétegből áll. Alapréteget alkalmaznak a tapadás és a szilárdság, míg egy finomabb „fedőréteget” főleg az esztétika javítása és a nyomtatás megkönnyítése érdekében.
Annak ellenére, hogy a Kraft és a Testliner bélések a leginkább népszerűek, valójában számos más lehetőség is létezik.
A karton gyártásakor a külső és a belső béléshez rendelkezésre álló papírminőség a következő:
KRAFT (K): „Szűz” Kraft papír
Testliner 2 (T2): Részben újrahasznosított
Testliner 3 (T): Teljesen újrahasznosított
CHIP (C): Hulladék alapú bélések
Teljesen fehérített (BW): Teljesen fehérített Kraft bélés
Fehér bevonatú (WT): Fehér bevonatú újrahasznosított bélés
„Foltos” Kraft (MK): Foltos fehér Kraft
Oyster (OY): Foltos Testliner
Semi Chem (SC): Szűz rostok, szulfitos kémiai eljárással
Hulladékalapú (WB) 100% -ban újrahasznosított szálak
Az itt felsorolt utolsó két papírtípus leggyakrabban hullámokhoz, ritkábban pedig bélésekhez használatos.
Papírsúlyok, azaz a grammsúly
Miután átvettük a rendelkezésre álló és általánosan használt papírtípusokat, fontos megérteni a papír súlyát is. Ezt minden papír esetében ugyanúgy mérik: lényegében, ha egy négyzetmétert vesz a kérdéses papírból, és megméri, akkor megkapja ennek a papírnak a grammsúlyát egy négyzetméterre. Ezért, ha olyan hullámlemezt használ, amely 125 g/m2-es Kraft papír béléssel rendelkezik, akkor gyakran 125K néven fogja látni.
A leggyakrabban használt grammsúlyok hullámkarton esetében:
115/125 g/m2
140/150 g/m2
185/200 g/m2
300 g/m2
Hullámkarton típusok
A hullámkarton anyagának felépítése
Egy további hullámosított réteg és egy további bélés hozzáadható az úgynevezett ötrétegű karton előállításához.
Ez gyakorlatilag extra merevséget és szilárdságot ad, alkalmassá téve nehezebb tárgyak csomagolására, és további védelmet nyújtva az esetleg kényesebb vagy drágább tárgyak számára.
Az alábbiakban láthat egy példát.
Ötrétegű, vagy duplafalú hullámkarton
A változó papírtömegek és -típusok mellett figyelembe kell venni a hullámok típusát (és számát) is.
Alapszinten a hullámkarton a két bélésből áll, plusz az egyetlen hullámból. Ezt háromrétegű hullámkartonnak nevezik.
Háromrétegű, szimpla hullámkarton
Ha az Ön által szállított cikkek különösen nehezek vagy nagyméretűek (például autóipari alkatrészek, ipari berendezések, stb.), akkor hétrétegű karton is használható. Ahogy a neve is sugallja, ez egy újabb szakaszt ad a hullámhoz és a béléshez, így tovább erősítve azt.
Hétrétegű hullámkarton
A „Hullámok”
A hullámok magyarázata
A hullámkarton utolsó szempontja, amely befolyásolhatja annak teljesítményét (valamint súlyát és költségét), a hullám típusa. A hullám a „bordázott” szakasz a két bélés között, és magasságának (és ezért a hullámok méretének) megváltoztatásával különböző teljesítményjellemzőket lehet elérni.
Ez változhat a nagyon finom hullámtól, például az „E”, a könnyű kiskereskedelmi kartonok gyártásáig (nagyon jó rá nyomtatni), egészen a durvább hullámokig, például az „A” vagy „B”, amelyeket általában már csak a tranzit áruk csomagoláshoz használnak.
A fenti példákhoz hasonlóan háromrétegű anyaggal egy vagy több hullám kombinálható olyan osztály létrehozásához, mint az „EB” vagy „BC” hullám. Ez merev szerkezetet kínál, amely tökéletes a nehezebb tárgyakhoz, ugyanakkor javítja az esztétikus külső megjelenést és a nyomtatási felületet.
BC hullámkarton
Számos általánosan használt hullámprofil létezik, amelyek a következők:
Hullámkarton típusok elnevezése
A már ismert információk lehetővé teszik egy rövidítés létrehozását, amely leírja a használt karton típusát.
Például, ha az anyagminőség egy 125 g-os Kraft külső bélést, egy 125 g-os Testliner belső bélést és egy B hullámot használ, akkor ezt a következőképpen írják le:
125K / B / 125T
Hasonlóképpen, egy 150 g-os Testliner külső bélést, valamint egy 150 g-os Testliner belső burkolatot, E hullámmal így lehet röviden leírni:
150T / E / 150T
Alkalmazások
A hullámkarton gyártásának és annak alkatrészeinek puszta ismerete nem feltétlenül teszi lehetővé, hogy tájékozottan döntsön a csomagolásához használandó anyag típusáról.
Az alábbi információk egy kicsit részletesebben is ismertetik a leggyakrabban használt hullámtípusokat.
E hullám
Az E hullám vastagsága körülbelül 1 mm és 1,5 mm között van, ami nagyon finom hullámot eredményez. Ez nemcsak magas nyomószilárdságot és törésállóságot, hanem kiváló minőségű nyomtatási felületet is biztosít. Ezeknek köszönhetően általában kisebb dobozokhoz használják, ahol jó minőségű nyomtatásra van szükség, illetve stancoláshoz is jó választás.
E típusú hullámkarton
B Hullám
A B hullám az egyik leggyakrabban használt kartonfajta, amelyet csomagolásra használnak. 3 mm vastag, kivételesen sokoldalú, és mind a stancolásnál, mind a gépi vágási eljárásoknál használható. Jó teljes körű teljesítményt nyújt minden típusú csomagolásnál.
B típusú hullámkarton
C Hullám
3,5 mm és 4 mm közötti vastagság mellett a C hullám nagyobb nyomószilárdságot kínál, mint a B hullám. Ez azt jelenti, hogy könnyebb termékeknél jobb rakodási szilárdságot biztosít. Nem megfelelő alkalmazás esetén azonban hajlamos lehet a zúzódásra.
C típusú hullámkarton
BC hullám
A 6–7 mm vastagságú kettős falú anyag a B és C hullámokat ötvözi. Ez jó teljesítményt nyújt minden felhasználás esetén, és lehetővé teszi a magasabb védelmet nyújtó szállítódobozok gyártását. Általában csak egy színű, jelöléseket, esetleg logót tartalmazó nyomat szokott rákerülni.
BC típusú hullámkarton
EB hullám
A körülbelül 4–4,5 mm vastag EB hullám (amint a neve is mutatja) az E és B hullámokat egyesíti. A nagyon finom (E) és a viszonylag nagy (B) hullám felhasználása miatt ez a típus nyújtja a legkiválóbb egyensúlyt a szilárdság és a szép nyomtatási felület között. Előbbi tulajdonsága miatt ez az anyag kerül leggyakrabban kiválasztásra ha display gyártásról van szó.
EB típusú hullámkarton
Súlyok
Mivel a csomagoláshoz szükséges kartontípus megadásakor számos paraméter változtatható – például a papír súlya, a hullám típusa és a falak száma, valójában hasonló teljesítményt lehet elérni a különböző táblák minőségével.
Vannak azonban tipikus súly-irányelvek a különböző hullámlemez-minőségekhez, amelyeket sztenderdnek tekinthetünk. Ezek az alábbi táblázatban láthatók:
Hullám | Típus | Termék súlya | ||
B vagy E | 125 K/T | 4-6 kg | ||
B vagy E | 150 K/T | 8-12 kg | ||
B vagy E | 200 K/T | 12-17 kg | ||
B vagy E | 200 K/ 300 T | 17-25 kg | ||
B vagy E | 300 K/T | 25-35 kg | ||
BC vagy EB | 125 K/T | 10-15 kg | ||
BC vagy EB | 150 K/T | 15-25 kg | ||
BC vagy EB | 200 K/T | 25-35 kg | ||
BC vagy EB | 200 K/ 300 T | 35-40 kg | ||
BC vagy EB | 300 K/T | 40-45 kg |
Hullámkarton felhasználása során használt szakkifejezések
Agyagbevonat – Vékony kaolinréteg bevonat, a hullámkarton nyomdai felületének javítása érdekében. Fehérítetlen vagy természetes Kraft kartonon használják.
Bélés – Az egyik papíranyag, amely a hullámkarton alkatrészeinek egyik részét alkotja. Van egy belső és külső bélés; a külső általában jobb minőségű, mivel a nyomtatás erre történik.
Duplex – Két rétegből áll, a külseje gyakran bevont, ami vízállóbbá teszi, gyakran használják papírpoharakhoz és tányérokhoz, valamint a gyógyszeriparban.
Erősített hullám – A szabványos hullám helyettesítője, amely megerősíti és ellenállóbbá teszi az anyagot.
FEFCO – A hullámlemezgyártók európai szövetsége egy nonprofit szervezet, amely a hullámpapír ipar érdekeit képviseli.
FEFCO kódok – A hullámkarton iparban használt szabványos tervezési minták összessége.
Foltos – Törtfehér megjelenésű papírbélés.
Grammsúly – A papír súlya g/m2-ben (gramm per négyzetméter) megadva.
Háromrétegű hullámkarton – Két réteg hullámos anyag kombinációja (potenciálisan különböző típusok) az extra szilárdságú anyag biztosítása érdekében. Középen hullámpapírból, majd két anyagból (általában kartonból) áll, amelyeket a hullámpapír mindkét oldalára erősítenek.
Hátlapbetét – Összenyomható papíranyag, amely kompenzálja a lezárt felület esetleges egyenetlenségeit. Ezt az összenyomható anyagot általában a béléshez ragasztják, és jobb felületet (megjelenést), vízállóságot és extra szilárdságot biztosít.
Hullám keresztmetszet – Olyan mértékegység, amelyet hullámkartonok mérésére használnak, a mérés a hullámmal ellentétes irányú (tehát szélességű).
Hullámosított anyag – Párhuzamos gerincek és hornyok sorozatává formázott anyag.
Hullámpapír – A papír, amely a középső réteget biztosítja a hullámkartonból. Ez elválasztja a béléseket, és biztosítja a szilárdságot és a merevséget.
Hullám profil – A hullámok alakja a hullámos anyagban.
Könnyű súlyozás – a csomagolásban a könnyű súlyozás olyan csomagok kialakítása, amelyek csökkentik az anyagfelhasználást, csökkentik a súlyt és a költségeket, ugyanakkor csökkentik a környezeti terhelést is.
Kraft papír – Olyan papír, amelyet szűz cellulózból állítottak elő a pépesítés során. Természetes fehérítetlen farostokból készül.
Ötrétegű – háromszoros hullámlemez, amelyet szilárdsága, rugalmassága és környezetbarát jellege miatt használnak.
Repedés, sérülés – A túl nagy nyomás miatt széthasadó vagy felszakadó csomagolóeszközök (pl. ha egymásra rakják, a rakatban alul elhelyezkedő dobozok megrepedhetnek, összerogyhatnak).
Peremzúzási teszt – A hullámkarton szilárdsági tesztje a függőleges törésállóság ellen.
Szálas csomagolóanyagok – Öntött szálakból készülnek, más néven öntött pépből.
Tábla osztályzat – A hullámkarton osztályzata három elem alapján: egyrészt a külső bélés súlya és típusa, másodszor a hullám típusa, harmadrészt a belső bélés súlya és típusa.
Testliner – Újrahasznosított béléslap. Elérhető homogén, vagy két réteg kombinációjaként úgy, hogy a külső réteg jobb minőségű újrahasznosított lap.
Törés – Egy éltörési teszt megméri a hullámlemez keresztirányú törését. Információt nyújt a tábla ellenálló képességéről.
Újrahasznosítható-e a hullámkarton doboz?
A hullámkarton dobozok a mai üzleti környezetben mindenhol megtalálhatók. Mindig mindenütt jelen voltak, de az e-kereskedelem térnyerésével a hullámkarton szállítódobozok most szinte minden küszöbön ott vannak, minden garázsban és raktárban felhalmozódnak.
Érthető, hogy a hullámkarton dobozok mennyiségének növekedése felvetett néhány kérdést a fenntarthatóságról. Hogyan tudunk hatékonyan megszabadulni ettől a kartontól, és minimalizálni a környezetre gyakorolt hatását? Szerencsére a hullámkarton dobozok túlnyomó része újrahasznosítható.
Miből készül a hullámkarton?
A hullámlemezdobozok több kartonrétegből készülnek, amelyeket egy vékony, hullámos kartonréteggel nyomnak össze, hogy légkamrákat hozzanak létre. Ez a háromrétegű rendszer a hullámkarton dobozokat ellenállóvá teszi, miközben könnyűek maradnak.
Az újrahasznosítás központi szerepet játszik a hullámkarton doboz életciklusában. A mindennap használt hullámkartonok közül sok valójában már újrahasznosított hullámkartonból készül. Amikor a hullámkarton csomagolást választja, hozzájárul a világ egyik legfenntarthatóbb csomagolási rendszerének terjedéséhez.
Hullámkarton dobozok újrahasznosítása
Néhány fontos kivételtől eltekintve a hullámkarton dobozok szinte mindig újrahasznosíthatók. Mint korábban említettük, a hullámkarton dobozok gyakran már újrahasznosított anyagokból készülnek, például más újrahasznosított hullámkarton dobozokból, így a megfelelő ártalmatlanításkor a környezetbarátabb csomagolóanyagok közé tartoznak. Valójában a hullámkarton a világ leggyakrabban és legsikeresebben újrahasznosított anyagai közé tartozik.
A hullámkarton dobozokat nem nehéz újrahasznosítani. Elvihetők egy újrahasznosító központba, vagy az út mentén elhelyezett gyűjtőkbe helyezhetők. Innen a dobozokat egy papírgyárba szállítják, amely ezeket feldolgozza, és sokukat új hullámpapírrá alakítja.
Összefoglaló
Remélhetőleg ez az útmutató megválaszolta a hullámkartonnal kapcsolatos kérdéseit.
Ha azonban bármilyen kérdése merülne fel, vagy szeretné megtudni, hogy a csomagolása a legköltséghatékonyabb anyagból készül-e, kérjük, ne habozzon kapcsolatba lépni a Color Nyomda tervezőmérnökével!
Vegye fel velünk a kapcsolatot, és mi biztosan megtaláljuk az önnek leginkább megfelelő nyomdai megoldásokat.
Display gyártás a Color Nyomdában, a Durst WT250 segítségével
-
gyors, akár 300 m2 nyomtatás óránként
- megbízható, állandó 24 órás üzemelés minimális karbantartással
- kiváló minőségű, 1000 dpi nyomtatás
- 3 fázisú szárítás a pontos és tartós nyomatokért
- a festék a SWISS Ordinance és a Nestlé élelmiszeripari tanúsítványaival rendelkezik
- környezetbarát, ECOLOGO kompatibilis, ásványi olajoktól és nehézfémektől mentes technológia